Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
Alebo sa prihláste cez:
|Registrovať
     

Q.met, dodávateľ meteorologických dát pre Počasie.SME.sk

 

Nemecká spoločnosť Q.met je komplexný dodávateľ meteorologických dát. Okrem domovskej krajiny sa milióny ľudí v Rakúsku, Švajčiarsku, Luxembursku, Španielsku, Taliansku či Litve spolieha na jej meteorológov.

Vízia spoločnosti pri štarte pred desiatimi rokmi bola jednoduchá: priniesť na trh viac a kvalitnejších dát v moderných formátoch ako alternatívu zastaraným technológiám štátneho poskytovateľa meteorologického servisu. Momentálne sú klientmi firmy podnikatelia z rôznych odvetví priemyslu a poľnohospodárstva, verejný sektor, médiá či služby.

Vo firme Q.met pracujú profesionálni meteorológovia, ktorí analýzou dát z meraní generujú denne približne 200 tisíc presných predpovedí počasia. Sedem dní v týždni a 365 dní v roku spracúvajú na moderných technológiách viac ako 600 miliónov dátových súborov. Okrem národných a medzinárodných používa spoločnosť Q.met aj meteorologické modely vyvinuté priamo vo firme.

Napríklad numerický model počasia "ROMSys" vytvára mriežku po celej zemeguli a pre každý jeden bod mriežky štyri krát denne vypočítava vyše 200 rôznych parametrov. Ďalším modelom je systém Model Output Statistics (MOS), ktorý informácie z modelov obohacuje o regionálne získavané dáta.

A aj tento matematický model je dôvodom, prečo nemecká spoločnosť môže poskytovať dôveryhodné dáta pre síce malé, ale členité Slovensko. Po prvé, firma používaja pre náš kontinent špeciálny výpočtový model, ktorý zohľadňuje európske špecifiká. Ešte vyššiu prioritu vo výpočte predpovede má práve MOS, ktorý kladie dôraz na regiónom dané geografické zvláštnosti, ktoré ovplyvňujú počasie - napríklad vodné plochy alebo štíty vrchov na Slovensku.

Profesionáli potrebujú na svoje predpovede hlavne dáta, pri súčasnej ponuke technológií nezáleží na tom, v ktorej krajine fyzicky sedia. Vďaka tomu všetkému spoločnosť Q.met garantuje najvyššiu možnú pravdepodobnosť predpovede aj pre územie Slovenska.

Viac o spoločnosti Q-Met na domovskej stránke alebo na ich webe o počasí www.wetter.net.

Počasie v zapamätaných mestách

Najčítanejšie správy Sme.sk

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
 
Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.